Přeskočit na hlavní obsah

jQuery není špatná knihovna

Na internetu v různých diskuzích neustále čtu, jak je jQuery knihovna špatná. Její rozšiřitelnost a vývoj jde špatným směrem. Pluginy jsou kus zpackaného balastu a vůbec podpora pro rozšíření je špatně implementováno. Mnoho diskuzí však je stále na jedno "brdo" a končí argumenty - "pluginy psané nad jQuery jsou špatné EQUALS jQuery je špatná ... ". Z těchto diskuzí mi však vyplývá jediné, že filozofie, z které jQuery vzešla je tak triviální, že je opomíjena. Je to již nějaký ten pátek, co jsem v javascriptu napsal nějaký ten řádek, přesto nedám na jQuery dopustit.

Podstata jQuery je v tom, že práce s ní je velmi jednoduchá a základním stavebním kamenem je práce s DOM a v tom je jQuery zatraceně silná.

 Jádro funkce jQuery(path) není ničím jiným než za pomocí regulárního výrazu nalézt HTML element, nebo množinu HTML elementů

Tohle je základní filozofie pro kterou Resig jQuery psal - snadný přístup k HTML elementům, jejím atributů v DOMu, včetně práce s CSS. Kdo očekává od jQuery víc, pak se nedivím, že je nespokojený. 

Stačí se podívat na dokumentaci jQuery - podstatná část se točí okolo dohledání patřičného elementu, popř. množiny elementů a jeho nastylování. Další nadstavby jako je správa událostí a práce s Ajax, která vás odstíní od odlišných implementací prohlížečů (to samé platí při práci s CSS pro různé prohlížeče) je přesně to na co byla jQuery navržena. Pro pořádek (koukal jsem na versi 1.4.3) v dokumentaci existují sekce:

  • Ajax (abstrakce xmlhttprequest specifikace),
  • Core,
  • CSS (práce se styly),
  • Dimension (základní informace rozměry HTML elementu)
  • Effects (uff, tohle se nepovedlo ... )
  • Events (abstrakce pro práci s událostmi)
  • Forms (speciální množina funkcí pro práci s formulářovými HTML elementy)
  • Manipulation (práce s DOM)
  • Offset (dohledání pozice elementu s ohledem k viewportu)
  • Plugin (nepoužíval jsem)
  • Properties (globální proměnné jQuery prostředí - počet elementů, vypnutí animací, podpora ...)
  • Selector (xpath-based formulovaný dotaz pro dohledávání elementu/ů)
  • Traversing (efektivní procházení již vrácených kolekcí elementů)
  • Utilities (nepoužíval jsem)

Tučný text jsou sekce, které jsem používal a jQuery odvádí v tomto ohledu profesionální práci - ostatní nemohu hodnotit nepoužíval jsem - nepotřeboval jsem tyto funkčnosti. jQuery je mocný nástroj pro práci s DOM v rovině vyhledávání/filtrování vrácených kolekcí, jejich nastylování a správy událostí, kdo chce víc - musí se ohlédnout po jiné knihovně!

jQuery is a fast and concise JavaScript Library that simplifies HTML document traversing, event handling, animating, and Ajax interactions for rapid web development. jQuery is designed to change the way that you write JavaScript.

Takže mi z toho vychází jediné - stačí si přeložit výše uvedenou citaci převzatou s oficiálního webu a máte zde odpověď všem "prudilům" - jQuery není špatná knihovna. Stačí si uvědomit k čemu byla knihovna navržena.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Letmý pohled na php frameworky Zend, CakePHP a Prado

Tento článek vyšel původně na blogu derhaa.com, který jsem však zrušil. Abstrakt Tento článek je předvojem seriálu o Zend Framework (u) – dále je tu velmi stručný rozbor,  jak sem nahlédl pod pokličku dalších dvou frameworků –  CakePHP (CP) a Prado (PD).  Mimochodem se zde stručně dozvíme jak frameworky pracují a soupis funkčností, kterými se od sebe odlišují. Cílem článku je povrchně seznámit čtenáře se třemi PHP frameworky, které se staly předmětem mého zájmu – v čem napsat středně veliký projekt.   Idea Když jsem přemýšlel v čem napíšu svůj první větší počin, tj. aplikace typu HRMS , jehož dalším cílem bude nad shromážděnými daty provádět specifické analýzy/statistiky související se sportovní tématikou. Předpokládal jsem, že to nebude malý projekt, který lze napsat na koleni, ale budu potřebovat sofistikovanější nástroje pro práci s databází ( ORM ),  propracovanější návrh doménového modelu , následné rozdělení aplikace na logické celky – vrstvy ...

Zend_Tool - Cannot redeclare class Zend_Loader

V mém případě, když jsem zadal následující příkaz: zf create module admin V konsoli se objevila následujicí hláška Cannot redeclare class Zend_Loader in path/to/library/Zend/Loader on line 31 Řešení je jednochuché - Nakopírujte soubory zf.bat a zf.php z adresáře %ZEND_FRAMEWORK_DIR%/bin do adresáře %PHP_HOME% . V případě, že chcete vědět více – mkrněte na oficiální dokumentaci Zend_Tool .

PHP a Zend Framework autoloading

Úvod V příspěvku se zmíním o způsobu a správě „importů“ (tzv. autoloading) php souborů v samotném PHP a poté se dozvíme, jak autoloading php souborů řeší Zend Framework. Autoloading v PHP Správa importů v PHP Jak "importovat" v PHP soubory Jak funguje mechanismus importů v PHP Autoloading v Zend Framework Autoloading v PHP Základem při psaní aplikací v PHP je nutné si uvědomit, jak funguje tzv. autoloading php souborů. V PHP neexistují importy jako je známe např. z Java. Když například potřebujete konstruhovat třídu jejíž definice je v jiném souboru – je nutné si tento soubor za pomocí konstrukce require nebo require_once ( include , include_once ) “naimportovat“ do svého souboru (předpokladem, je že soubory jsou umístěné na include_path ). Dalším řešením je překrýt funkci autoload . Správa importů v PHP Správa “importů” souborů v php mi přijde neštastná. Jedná se do jisté míry o problém, alespoň pro mne – jsem vývojářem v Java , kde tento mechanismus je zajišt...